Невротичні розлади дошкільників у контексті сімейного виховання
Виняткову роль у виникненні неврозу відіграють нерозв'язані «проблеми» дитинства. Дитина сприймає себе і світ навколо крізь призму оцінок дорослих людей — батьків і педагогів. їхні оцінні судження можуть спричиняти не лише негативні переживання у дитини, а й впливати на становлення її особистості.
Умови виникнення неврозів у дитини
Невротичні розлади у дітей - форма нервово-психічної патології, що зумовлена тривалою дією чинників, які травмують психіку дитини. Це, зокрема:
- порушені сімейні взаємини;
- виховання у формі гіперопіки;
- непослідовність вимог до дитини;
- неприйняття дитини.
Найчастіше саме несприятливі умови виховання, до яких діти не можуть адаптуватися, призводять до невротичних розладів. У психологічній літературі виокремлені й достатньо глибоко проаналізовані умови, які призводять до виникнення дитячих невротичних розладів. їх можна умовно розподілити на три групи:
• соціально-культурні;
• соціально-економічні;
• соціально-психологічні.
Соціально-культурні умови, які спричиняють невротичні розлади, що зумовлені прискоренням темпу сучасного життя. Наслідком є надмірна завантаженість батьків, нестача часу для зняття емоційного напруження, а отже - їх невротизація. Поява багатьох особистісних проблем і брак інформації щодо способів їх розв'язання та отримання психологічної і психотерапевтичної допомоги призводить до особистісної дисгармонії батьків. Вона й чинить негативний вплив на психіку дітей. Неврози у дітей часто є дзеркальним відображенням особистісних проблем їхніх батьків. Вихователь дитячого садка не має такого визначального впливу на особистість дитини, як учитель початкових класів. Утім і він може невротизувати дитину. Адже вихователь потерпає від тих самих соціально-культурних чинників.
На емоційну атмосферу в сім'ї і психічний стан її членів впливають також несприятливі соціально-економічні умови, серед яких незадовільні житлово-побутові умови, зайнятість батьків тощо. Економічні проблеми часто змушують матір надто рано виходити на роботу з декретної відпустки й залучати бабусь, няню для догляду та виховання дитини. Або ж улаштовувати малюка в ясла, тобто передавати опіку над ним стороннім людям. Для дітей віком до трьох років ця подія є важкою психічною травмою, оскільки вони ще не готові до розлуки з матір'ю. Навіть у дворічної дитини сильно розвинене почуття прив'язаності до матері, спільності з нею. У ситуації нормального емоційного спілкування дитини з матір'ю у віці приблизно трьох років у дитини формується образ Я. Вона починає усвідомлювати себе як окремого індивіда, активного діяча, поступово зменшується і її психологічна залежність від батьків.
Саме трирічну дитину можна віддавати до дитячого садка, не ризикуючи її психічним здоров'ям. Оскільки ближче до трьох років у дитини виникає бажання бути незалежною та самостійною, стійка потреба у спілкуванні з однолітками, у спільних іграх з іншими дітьми.
За частої і довготривалої розлуки з матір'ю у дітей раннього віку зростає потреба у фізичних та емоційних контактах з нею. Незадоволення цієї потреби може призвести до появи невротичних реакцій.
До соціально-психологічних умов, які впливають на психічне здоров'я дітей, психологи відносять, насамперед, дисгармонію сімейних стосунків і сімейного виховання або порушення у системі взаємин «дорослі-діти». Ця група умов є визначальними у виникненні дитячих неврозів.
Для дитини дошкільного віку характерна міцна емоційна прив'язаність до батьків, особливо до матері, вона потребує любові, поваги, визнання. У цьому віці дитина ще не може правильно орієнтуватися в тонкощах міжособистісного спілкування, не здатна зрозуміти причини конфліктів між батьками, не володіє засобами вираження власних почуттів і переживань, а тому: сприймає сварки між батьками як тривожну подію, ситуацію небезпеки через тісний емоційний контакт з матір'ю; почувається винною в конфлікті, що виник між батьками, бо не може зрозуміти справжніх причин того, що відбувається; пояснює все тим, що вона погана, не виправдала очікувань батьків, недостойна їхньої любові.
Часто буває так, що батьки, завантажені проблемами, самі страждають на невротичні порушення. Але вони й не підозрюють, що хворіють, або не хочуть витрачати час на візити до лікарів і переносять власні проблеми та комплекси на дітей. Недостатня психологічна сумісність батьків, диктат і авторитарність одного з членів сім'ї, зміна традиційних сімейних ролей, зокрема перетворення малого на дорослого - усе це важливі соціально-психологічні умови, що можуть стати причиною невротичного захворювання в дитини.
Дитина схильна сприймати як засудження себе крики дорослих чи розмову на підвищених тонах навіть тоді, коли це ніяк не пов'язано з її поведінкою: «Кричать. На мене. Отже, я поганий, роблю щось неправильно або роблю те, що заборонено...».
Крикливість як манера спілкування дорослих, що накладається на емоційну чутливість дитини, є психологічно складним поєднанням контрастних особистісних характеристик. І страждає від такого поєднання лише дитина.
Невротизуючий вплив сім'ї
Сімейне виховання є одним з найважливіших чинників становлення та розвитку особистості. На думку багатьох психологів, будь-які психологічні, а в деяких випадках і психіатричні чи психосоматичні проблеми дитини, є наслідком порушень сімейної взаємодії. На це вказують і українські дослідники Майя Алєксєєва, Тамара Говорун, Зоя Кісарчук та багато інших.
Сучасне українське суспільство переживає соціально-економічну кризу. Усе більше дітей опиняються у складній ситуації внаслідок постійної зайнятості батьків на роботі, матеріального неблагополуччя сім'ї, відсутності одного з батьків, алкоголізму або наркоманії батька чи матері тощо. Навіть у більш-менш благополучній сім'ї дитина часто самотня або «прив'язана» до телевізора чи комп'ютера. Дорослі не знаходять часу для довірчої бесіди з дітьми, обділяють їх ласкою, увагою, похвалою тощо.
Нервово-психічне напруження у дошкільників виникає внаслідок неправильного виховання і конфліктів у сім'ї та має тенденцію до наростання з віком дітей. Патогенним, насамперед, є блокування активності, відсутність емоційного реагування, надмірна стимуляція можливостей і виховання, що не відповідає особливостям темпераменту, характеру особистості, що формується. Нервове напруження може виникнути й у результаті психологічного зараження або індукції - мимовільного засвоєння дитиною нервового стану дорослих і однолітків, із якими вона тривалий час контактує.
До того ж дитина, яка зростає у проблемній сім'ї, вже апріорі позбавлена важливих моделей поведінки, що складають підґрунтя для формування її уявлень про навколишній світ, певні норми співіснування і взаємодії між людьми. Модель світу такої дитини може викривлено відображати реальну дійсність, внаслідок чого її реакції будуть неадекватними.
Неадекватне батьківське ставлення безпосередньо позначається на формуванні особистості дитини. Невротичні розлади у дітей віком від 2 до 6 років мають переважно моносимптоматичний характер і проявляються через найослабленішу соматичну функцію. Типовими їх симптомами є:
- нервова задишка у дитини із частими респіраторними захворюваннями;
- заїкання на тлі дещо затриманого розвитку мовлення або в період його інтенсивного розвитку.
Маленький дорослий, або Парентифікація як чинник невротизації дитини
Перенесення батьками своїх обов'язків на дитину в психологічній науці та практиці називають парентифікацією і вважають доволі серйозною проблемою. Парентифікація найчастіше виникає, коли родина перебуває у кризовій ситуації, як-от:
- утрата одного з батьків;
- нарко- або алкозалежність одного з батьків;
- поява в родині другої (третьої, четвертої) дитини;
- розлучення батьків;
- серйозна травма когось із батьків, перебуя на лікуванні або реабілітації, що унеможлює виконання родинних обов'язків;
- зміни у житті батьків на професійному грунті, як-от утрата роботи, вимушений переїзд через роботу в інше місто чи країну, підвищення на работі зі збільшенням навантаження тощо.
Проблема парентифікації може виникнути у будь-якій родині - вона не обов'язково притаманна неблагополучним сім'ям. Адже часом батьки не усвідомлюють, що надмірно обтяжують дитину, якій шість, сім років, а часом іще менше.
Коли дитина стабільно виконує у родині роль "рятівника» - це може стати для неї справжнім тягарем. Наслідками перенесення на дитину обов'язків дорослого можуть бути серйозні проблеми: погіршення здоров'я, зниження успішності, нервові зриви, психічні відхилення, пов'язані з настроєм - депресія, дистимія, напади неконтрольованої агресії, панічні атаки тощо. Найкритичнішим наслідком парентифікації є перерозподіл життєвих і психічних сил дитини з пізнання нового (що є віковою характеристикою психічного здоров'я) на виживання. У такому разі дитина «перетворюється» на дорослого: її життєвий досвід дає змогу вижити, але не розвиватися.
Більшість кризових ситуацій мають непостійний, тимчасовий характер. Утім є і складніші, із серйознішими наслідками, які потребують від родини тривалої адаптації до нового становища. Посилюється проблема парентифікації й у разі втрати члена родини.
Уже понад три роки наша країна перебуває у стані війни. Очевидно, що за цей час проблема парентифікації стала поширенішою, здебільшого, через зростання кількості самотніх матерів і внутрішньо переміщених осіб. Вони намагаються облаштувати життя у нових містах і селах, тож часто залучають старших дітей до розв'язання певних побутових питань. Посилюється проблема парентифікації й у разі втрати члена родини.
Особливо вразливими діти є у кризовий період - у віці 2,5-4 років. Пізніше, окрім соматичних проявів, нейрогенного впливу зазнає і особистісне становлення дитини, зокрема розвиваються навіюваність, конформність, несамостійність.
Психолого-педагогічні дослідження свідчать, що домінантний тип батьківського ставлення прямо впливає на формування особистісних рис дитини і може призводити до залежної поведінки.
Неприйняття та обмеження дитини батьками призводить до розвитку гальмівних рис її особистості, як-от сором'язливість, боязкість, соціальна інтроверсія, що зрештою ускладнює соціальне пристосування;
Неприйняття і суперечність між дозволом і забороною у вихованні веде до розвитку нестійкості та імпульсивності в характері дитини;
Прийняття і дозвіл або неприйняття і суперечливість вимог зумовлюють формування збудливих рис особистості;
Неприйняття з обмеженістю або дозволом за високого ступеня суперечності у взаєминах може викликати агресію, формування невротичного типу особистості;
Неприйняття з обмеженістю або дозволом веде до явних порушень соціальної адаптації.
Психологи вважають, що у дітей з неврозами «зникає дитинство». Його «крадуть» батьки, які зазвичай самі не були щасливими дітьми.
Утім неврози у дітей не виникають, якщо батьки:
- своєчасно розв'язують власні проблеми і підтримують теплі стосунки в сім'ї;
- люблять своїх дітей, добре ставляться до них, чутливі до їхніх проблем і потреб;
- спілкуються з дітьми щиро, дозволяють їм висловлювати свої почуття і думки;
- можуть своєчасно стабілізувати нервове напруження в разі його виникнення;
- діють узгоджено в питаннях виховання;
- зважають на інтереси й захоплення, що відповідають статі дитини.
Ознаки сім'ї, що провокують невротичні розлади у дитини
Сім'я має бути найбезпечнішим місцем для дитини, найсприятливішим для її розвитку та зростання. На жаль, так буває не завжди. Тож які особливості сімейного укладу та взаємодії можуть невротизувати дитину?
Конфліктні взаємини
Часті сварки між батьками ведуть до того, що дитина починає наслідувати їхню невротичну поведінку. Швейцарський психолог Макс Люшер (Max Luscher) стверджує, що дитина «навчається неврозу», оскільки не має можливості порівняти поведінку батьків з поведінкою інших дорослих і визначити для себе «правильну, таку, як треба» поведінку, а тому і засвоює неправильну, невротичну як природну. Ставши сама батьком чи матір'ю, вона підсвідомо буде реалізовувати закладене в дитинстві уявлення у власній сім'ї.
Погані стосунки між батьками призводять до того, що дитина постійно потрапляє в ситуацію дискомфорту «неприродного вибору», бо змушена повсякчас вибирати, чий бік прийняти. Адже до початку конфлікту обоє батьків були для неї «хорошими, добрими, гарними». Через відсутність досвіду й широти поглядів дитина не здатна усвідомити, що обоє з батьків можуть бути правими й неправими водночас. Для неї визнання правоти одного з батьків автоматично означає засудження іншого. Непродуктивність у розв'язанні дитиною конфлікту між батьками підсилюється тим, що вона наслідує також і невротичну поведінку батьків.
Оскільки емоційні стосунки в таких сім'ях, як правило, порушені, часто спостерігаються дві крайнощі:
- повне злиття матері з дитиною (найчастіше спостерігається в одиноких або розлучених жінок), що негативно впливає на її розвиток — дитина виростає залежною, безініціативною, з недорозвиненою волею, пасивною;
- дистанційність, байдужість чи навіть агресія у ставленні до дитини. У цьому випадку дитина з ранніх років «належить» сама собі. Але потреба, в любові і прийнятті, яку вона не задовольняє у сім'ї, штовхає її до пошуку любові й визнання деінде. Часто в таких сім'ях трапляється фізичне та психологічне насилля щодо дитини, що деструктивно впливає на її розвиток.
Наслідком непорозумінь між подружжям є недостатність емоційної уваги до дитини. У результаті в дитини з'являються й відтак підсилюються риси передневротичного характеру.
Невротизуючий вплив на дитину справляє і суперечливість ставлення батьків до неї. Наслідком сімейних конфліктів є ситуація, коли мати висуває до дитини підвищені вимоги. На думку кандидата медичних наук Миколи Вайзмана, у такий спосіб жінка може компенсувати незадоволеність своїх вимог до чоловіка.
Викривлені педагогічні переконання
Почуття міри в батьків є одним з головних регуляторів у вихованні здорової дитини. Надлишок невиправданої уваги батьків може породити в дитині невпевненість у власних силах, різні комплекси, що також можуть призвести до виникнення неврозу.
Більшість батьків не може спокійно прийняти темпи дорослішання власної дитини. Вони або вважають, що дитина ще дуже мала і не доручають їй нічого; або, навпаки, висувають непомірні за віком вимоги, які дитина не може виконати через свою психофізичну незрілість.
Не всі батьки дотримуються морально-етичних принципів у вихованні дітей. Не всі розуміють та поважають особисте життя дитини. Більше того, багато хто з батьків вважає, що у дитини не може бути особистого життя, поки вона проживає з ними.
Деякі батьки сприймають життя власної дитини як шанс для втілення власних амбіцій і нереалізованих можливостей.
Емоційний шантаж
На появу дитячих неврозів страху впливають взаємини батьків з дитиною, побудовані за принципом «повинен» і «зобов'язаний», що є різновидом емоційного шантажу: «Дивися, як мені погано, коли ти...» або «Такою поведінкою ти доб'єшся моєї смерті». Типовим прикладом емоційного шантажу є буркотливість, висміювання дитини на людях. При цьому дитина у глибині душі постійно ображається на дорослих, злиться, бажає помститися та боїться «а раптом лихо, про яке кажуть батьки, справді трапиться». Дитяча тривожність і страх не відповідати батьківським очікуванням поступово переростають в агресію. Часто в підлітковому віці такі діти не поважають батьків і навіть тікають з дому.
Американський психолог Вірджинія Сатір (Virginia Satir) зазначає, що подружні стосунки є стрижнем для формування інших стосунків у сім'ї. Дисгармонійні стосунки між батьками обов'язково впливатимуть на їхню батьківську функцію правильного виховання дитини. Якщо батьки постійно говорять дитині, що вона невдаха, нехлюй, телепень, то вона рано чи пізно починає в це вірити. Але спочатку в дитини визріває внутрішній конфлікт, бо вона знає, що не така вже й погана, що намагається порадувати своїх батьків, а вони цього не помічають, прагнуть підігнати дитину під свою мірку . У результаті цього конфлікту виникає нервове напруження, з яким дитина не може впоратися. І може бути два варіанти розв'язання дитиною цієї проблеми: або вона пристосовується під непомірні вимоги дорослих, або починає опиратися, що провокує велику кількість конфліктів з батьками. Якщо батьки не захочуть змінювати власну «виховну політику», то у дитини виникне нервовий розлад, який вона понесе із собою у доросле життя.
Батьківська неспроможність
Причини складних взаємин між батьками й дітьми, а отже й підвищеної нервозності дітей криються у неспроможності батьків виконувати свої батьківські обов'язки. Сучасні батьки, народивши дитину, за інерцією продовжують жити власними проблемами, не замислюючись про життя, потреби, почуття дитини. Учений Джон Пірс (John Pierce) вважає сучасних батьків «роз'єднаними». Оскільки вони нібито живуть разом, але в кожного з них своє життя і власні проблеми. Кожен займається своїми справами, забуваючи, що дитина потребує постійної любові, уваги й турботи. Сучасні батьки намагаються якомога швидше перекласти виховання дитини на бабусь, дідусів, дитячий садок і школу, займаючись тим часом побудовою кар'єри і власного життя. Ранній відрив малюка від батьків, особливо від матері, шкодить його психічному благополуччю.
Часто зустрічаються псевдозгуртовані сім'ї, у яких давно порушена гармонія подружніх стосунків, утрачений інтерес одне до одного. Таке подружжя живе разом «заради дітей», вдає, що все добре. Проте це той випадок, коли правду неможливо приховати: стосунки в сім'ї стають або формальними, або ж постійне внутрішнє напруження партнерів періодично виливається в деструктивні конфлікти. Дитина в таких сім'ях несе на собі великий тягар — відповідальність за саме існування сім'ї.
Неповна сім'я
Проблема невротизації дітей, як хлопчиків, так і дівчаток, що зростають у неповній сім'ї, зазвичай без батька, полягає у відсутності зразка поведінки представника чоловічої статі. У такій ситуації в дитини може виникнути невроз страху людини чоловічої статі.
Дитині для нормального розвитку обов'язково необхідний зразок поведінки дорослих представників обох статей. У випадку відсутності батька в сім'ї зразком чоловічої поведінки може стати дідусь, дядько, хрещений батько або ж інший родич, із яким у дитини склалися близькі довірливи стосунки.
Не дитина має пристосовуватися до батьків, а батьки — до індивідуальності дитини!