Коли на вулиці дим
Правила поведінки від Доктора Комаровського
Намагайтеся скоротити час перебування на вулиці. Відкладіть на деякий час ранкові пробіжки.
Якщо через певні справи ви все-таки змушені вийти з будинку, уникайте фізичних навантажень, дихайте носом, намагайтеся не робити глибоких вдихів. За можливості ховайте волосся під головним убором. Повернувшись додому з вулиці, одразу перевдягніться і прийміть душ.
У приміщенні зачиніть двері, вікна, кватирки. Увімкніть кондиціонер, але зауважте, що фільтр необхідно змінювати відповідно до правил експлуатації кондиціонера. Користуйтеся побутовим очисником повітря, якщо ж його не маєте, обов'язково додайте прилад до списку покупок. Водночас не лінуйтеся виглянути з вікна і самостійно визначити, де легше дихати - в будинку чи на вулиці. Якщо на вулиці — вийдіть на прогулянку, при цьому не забудьте провітрити приміщення.
Підтримуйте в будинку нормальну відносну вологість повітря - 40-70%. Пам'ятайте: за сухого повітря ви постійно вдихаєте часточки пилу а за нормальної відносної вологості - вони осідають на підлогу. Аби підтримувати нормальну вологість, увімкніть зволожувач повітря, помийте підлогу, відкрийте кришку акваріума, пройдіться будинком із пульверизатором, розвішайте вологі рушники тощо.
Здатність дихальних шляхів зупиняти і знешкоджувати небажані речовини, які перебувають у повітрі, визначається станом слизових оболонок, які в жодному разі не мають пересихати. Багато пийте навіть попри «не хочу». Регулярно крапайте ніс сольовими розчинами, для приготування найпростішого - розбавте 1 чайну ложку солі в літрі кип'яченої води. Регулярно зволожуйте таким розчином слизові оболонки: крапайте ніс, протирайте очі, полощіть ротову порожнину.
Уникайте будь-яких дій, які можуть зіпсувати повітря, - не смажте рибу, не запалюйте ароматичні свічки, камін. За можливості користуйтеся електричною плитою, а не газовою. Відкладіть на потім прибирання з використанням пилососа.
Якщо у вас чи вашої дитини є хронічні захворювання легень, зокрема бронхіальна астма, обговоріть із лікарем необхідність додаткового прийому лікарських препаратів або корегування доз.
Не намагайтеся самостійно за допомогою пігулок боротися з наслідками вдихання диму - кашлем, чханням, кон'юнктивітом тощо. Часто кашляєте - пийте багато рідини і мерщій до лікаря.
Маска, здатна по-справжньому захистити, не лише дуже дорого коштує - її й придбати доволі складно. Більшість паперових і тканинних масок, а також будівельні респіратори можуть зупинити лише великі часточки пилу, але знешкодити дим вони не в змозі, їх застосування - це психотерапія, мовляв, «я себе рятую». Так чи інакше марлева маска, змочена водою, є реальним способом зволоження слизових оболонок, і її застосування на вулиці є цілком доцільним.
Матеріали використані з спеціалізованого журналу "Медична сестра дошкільного закладу" № 12 за 2016 рік