Сухофрукти в раціоні дитини
Сухофрукти здавна були джерелом вітамінів. Ще в кам'яному віці люди, які займалися збиральництвом, помітили, що висушені плоди можна зберігати значно довше за свіжі. Пізніше сухофрукти почали використовувати для задоволення потреби людини в їжі під час далеких подорожей морем. Тривалий час їх вважали лише східними ласощами, а також призначали як лікарський засіб. Однак нині сухофрукти набули широкої популярності в усьому світі. їх використовують під час приготування різних страв або ж просто ласують ними.
Висушують навіть екзотичні фрукти та ягоди - диню та персики, аличу та хурму, фініки тощо. Утім найуживанішими, зокрема й у дошкільних навчальних закладах, є такі види сухофруктів, як:
- яблука сушені;
- груші сушені;
- чорнослив;
- родзинки (світлі й темні);
- курага.
Фрукти під час висушування не втрачають корисних хімічних речовин. Як не дивно, але навіть сушені яблука містять доволі багато води. До складу сухофруктів входить значна кількість рослинної клітковини та пектинів. Це робить їх, з одного боку, корисними для шлунково-кишкового тракту, а з другого — накладає обмеження на їхню кількість у раціоні дитини. Як і свіжі фрукти, сухофрукти містять глюкозу та фруктозу, що є універсальним джерелом енергії для забезпечення метаболічних процесів в організмі дитини. Під час висушування свіжих плодів вміст глюкози і фруктози в них збільшується. Зокрема, у родзинках цукрів у 8 разів більше, ніж у свіжому винограді.
Сухофрукти унікальні за вмістом вітамінів, макро- та мікроелементів. Так, яблука сушені містять вітаміни К, Е, С, групи В, макро- та мікроелементи — кальцій, магній, натрій, калій, залізо, цинк, селен, мідь, марганець. До речі, кількість йоду в яблуках сушених значно більша ніж у свіжих бананах або апельсинах. До складу цих сухофруктів входить бромелайн - фермент, що сприяє розщепленню жирів. Ще вони містять фітонциди, катехіни, флавоноїди, ефірні олії.
Груші сушені — джерело вітамінів А, Вр В2, Е, Р, РР, (3-каротину, а також макро- та мікроелементів — калію, кальцію, заліза, марганцю, кобальту, міді, молібдену. Є в сушених грушах крохмаль, який дуже швидко розщеплюється, дубильні речовини, зокрема таніни, ферменти, катехіни, азотисті речовини, поліфеноли. Порівняно із сушеними яблуками, сушені груші містять менше цукрів, але здаються солодшими завдяки незначній кількості органічних кислот.
У чорносливі є провітаміни А, групи В, С, Е, РР, такі макро- та мікроелементи, як калій, кальцій, магній, фосфор, залізо. За вмістом калію чорнослив у півтора рази перевершує банан. З органічних кислот найбільше містить яблучної, лимонної, щавлевої і саліцилової кислот, що підтримують кислотно-лужний баланс в організмі. Ще до складу чорносливу входять азот та дубильні речовини.
Правильно висушені родзинки зберігають до 80% усіх вітамінів і 100% макро- та мікроелементів, що містить стиглий виноград. Зокрема, це вітаміни В1 В2, В5, РР, а також калій, кальцій, магній, фосфор, залізо та бор. Окрім того, в родзинках є білки та жири, зола, фенольні сполуки, аргінін, органічні кислоти — винна і олеанолова.
Курага містить В-каротин, що надає їй помаранчевого кольору, С, РР, В5. Особливо цінна її складова — такі макро- та мікроелементи, як калій, магній, кальцій, залізо, мідь та фосфор. У сушених плодах їх навіть більше ніж у свіжих. Також курага містить золу, азотисті речовини, крохмаль, органічні кислоти — лимонну та саліцилову.
Сухофрукти використовують у дієтичному харчуванні, помилково вважаючи, що вони низькокалорійні. Однак у сухофруктах більше калорій на одиницю маси, ніж у свіжих плодах. Так, чорнослив та груші сушені — одні з найкалорійніших сухофруктів (табя. 1).
Корисні властивості
Корисні властивості сухофруктів обумовлені їхнім багатим хімічним складом. Завдяки значному вмісту рослинної клітковини та пектинів сухофрукти нормалізують роботу шлунково-кишкового тракту, посилюючи перистальтику кишківника. Сухофрукти містять сприятливе для організму дитини поєднання вітамінів групи В, калію та магнію. Ці речовини зміцнюють серцевий м'яз та нервову систему дитини, поліпшують її сон, підвищують рівень гемоглобіну в крові. Окрім того, калій стимулює роботу нирок, посилюючи виведення шкідливих речовин з організму.
Сухофрукти поліпшують показники крові в дітей з анемією. І все завдяки залізу, яке містять у значній кількості. Якщо дитина швидко стомлюється, втратила апетит, у неї часті запаморочення, прискорене серцебиття та погано загоюються рани, з'явилися заїди, неодмінно слід включити сухофрукти до її раціону. Розглянемо детальніше корисні властивості кожного виду сухофруктів.
Яблука сушені рекомендують вживати замість свіжих дітям із гастритом з підвищеною кислотністю шлункового соку та дискі-незією жовчовивідних шляхів*. І це саме завдяки меншому вмісту в них органічних кислот. Цей вид сухофруктів корисно вживати також для профілактики захворювань щитоподібної залози, зокрема її збільшення.
Яблука сушені поліпшують роботу мозку, тому їх слід включати до раціону дітей за значного розумового навантаження. Від інфекційних захворювань та застуди захистять природні фітонциди цих сухофруктів.
Відвар із сушених груш втамовує спрагу, полегшує кашель за захворювань дихальних шляхів і знижує температуру тіла в разі лихоманки. Як свіжа, так і сушена груша - природний антибіотик. Завдяки вмісту арбутину та поліфенолів, ці сухофрукти знищують вірус грипу, стрептококи та стафілококи, що зумовлюють запалення ротоглотки, нирок і сечового міхура.
Чорнослив є одним з найбезпечніших сечогінних і жовчогінних засобів. Така його дія сприяє м'якому очищенню організму дитини від баластних речовин та токсинів. Окрім того, вживання чорносливу омолоджує організм та є засобом профілактики онкологічних захворювань.
Родзинки є потужним антиоксидантом. Така їхня дія зумовлена вмістом фенолів. Ці сухофрукти необхідно вживати для профілактики дегенеративних змін макули очей та збереження зору. Окрім того, завдяки значній кількості бору родзинки сприяють зміцненню кісткової тканини, а отже, дають змогу запобігти остеопорозу. Бор — рідкісний мікроелемент, саме він сприяє засвоєнню кальцію організмом дитини.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Темні родзинки корисніші, ніж світлі, так само як і свіжий виноград.
Курагу рекомендують їсти для профілактики вимивання калію з організму під час вживання сечогінних лікарських препаратів, р-каротин, що міститься в куразі, необхідний для профілактики захворювань органів зору. Утім він не засвоюється організмом дитини у разі захворювань щитоподібної залози. Це треба враховувати, включаючи цей сухофрукт до раціону.
Пам'ятка для батьків
Обираємо сухофрукти
- Не купуйте дуже м'яку та яскраву курагу. Якщо вона має яскраво-помаранчевий колір, це свідчить про те, що для надання привабливого вигляду, а також запобігання псуванню її обробили сірчистим газом і змастили рослинною олією. Ліпше обрати сіруваті плоди середньої жорсткості.
- Не купуйте майже прозорі родзинки. Адже їхня прозорість свідчить про те, що їх також обробляли сірчистим газом та олією.
- Не обирайте чорнослив кавового відтінку. Яким привабливим не здавався б вам такий чорнослив — цей колір не властивий сушеним сливам. Аби вони набули кавового відтінку, їх замочують в олії або розчині перманганату калію, обдають окропом.
- Перш ніж придбати сухофрукти, візьміть їх у руку. Сухофрукт має бути пружним і еластичним, а не сухим. Надмірна сухість сухофрукта свідчить про те, що його неправильно сушили, а м'якість - що його неправильно зберігають.
- Принюхайтеся до плодів. Якщо відчули якийсь дивний запах - це ознака того, що сухофрукти неякісні.
Матеріали використані з спеціалізованого журналу "Медична сестра дошкільного закладу» № 6 за 2016 рік
|