Чому дитина їсть землю, пісок або крейду
Під час ігор у пісочниці деякі діти так захоплюються виготовленням «пирогів», що тягнуть їх до рота. Іноді діти підіймають камінці для того, щоб «з'їсти» їх. На думку деяких фахівців, бажання спробувати на смак усе, що потрапляє під руку, виникає в дитини задля задоволення пізнавального рефлексу. Завдяки зусиллям батьків або з віком це бажання зникає. Якщо ж дитина й надалі тягнутиме до рота все, що потрапляє їй під руку, то слід звернутися по допомогу до лікаря-педіатра. Адже таке бажання може зумовлюватися дефіцитом таких макро- та мікроелементів, як залізо, цинк або кальцій.
Кожній дитині для повноцінного розвитку необхідне раціональне харчування, що враховує її вікові потреби в поживних речовинах, вітамінах, макро- та мікроелементах. Наукові дослідження свідчать, що діти вважають найліпшою їжею фрукти та овочі, які мають високу енергетичну цінність. Віддавання переваги солодким, енергоємним продуктам харчування, бажання або небажання що-небудь їсти можуть стати перешкодою для забезпечення раціонального харчування. А навіть незначні відхилення в раціоні призводять до розвитку в дитини дефіцитних станів.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Індивідуальні смакові уподобання в дитини формуються як на генетичному рівні, так і на основі раніше отриманого досвіду.
Дефіцит кальцію
На думку лікарів, бажання дитини скуштувати крейду пов'язане з гіпокальціємією - дефіцитом кальцію в організмі. У дітей дошкільного віку гіпокальціємію спричиняють:
- шлунково-кишкові захворювання - гастрити, коліти, дисбактеріоз кишківника тощо;
- недостатність функцій печінки та підшлункової залози;
- вживання лікарських препаратів, що порушують усмоктування речовин у шлунково-кишковому тракті - антациди, сорбенти тощо.
Основним симптомом недостатності кальцію є витончення або повне зникнення емалі з поверхні зубів. У цьому випадку зуби стають особливо чутливими до кислих продуктів. Також спостерігають такі симптоми, як-от:
- підвищена ламкість кісток;
- ламкість нігтів та волосся;
- тріщинки в куточках рота;
- анемія;
- підвищена рухливість суглобів.
На недостатність кальцію в організмі дитини вказують також такі симптоми, як швидка стомлюваність, загальна слабкість, зниження інтелектуальної функції, суха шкіра, відчуття повзання мурашок у пальцях рук і м'язові посмикування. До того ж у дітей з дефіцитом кальцію під час огляду виявляють викривлення хребта та інші деформації кісток.
Гіпокальціємія може зумовити переломи кінцівок, судоми, відставання в рості та вазі, порушення будови кісток, розвиток рахіту в перші півроку життя, гальмування психічного розвитку, пізнє дозрівання функцій внутрішніх органів.
Для профілактики та лікування дефіциту кальцію необхідно відкоригувати раціон дитини: до нього обов'язково включають рибу, молоко та кисломолочні продукти -тверді та кисломолочний сири, йогурт, кефір. Корисними для дошкільників є яблука, зелений горошок, боби, усі види капусти, селера, редиска та сухофрукти.
Якщо немає змоги збагатити раціон дитини кальцієм, то вдаються до призначення лікарських препаратів, які містять кальцій і вітамін D3
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Самостійне лікування гіпокальціємії в дитини може призвести до закрепів, важкої ниркової недостатності та сечокам'яної хвороби.
За потреби призначають лікування дисбактеріозу кишківника, лікувальну фізкультуру і масаж. Корисними є прогулянки на свіжому повітрі.
Дефіцит заліза
Бажання дитини їсти пісок або металеві предмети пов'язують з дефіцитом заліза в організмі. Цей мікроелемент бере участь в обміні речовин, зокрема є складовою гемоглобіну, міоглобіну та деяких ферментів. Залізо накопичується в печінці та м'язах, а в разі зниження його рівня в організмі - вилучається з них. Дефіцит заліза в дітей спричиняють:
- нераціональне харчування;
- дефіцит вітаміну С в організмі;
- порушення всмоктування заліза в кишківнику (зокрема, при одночасному вживанні з молочними продуктами);
- надмірне надходження з їжею оксалатів, кальцію, цинку та вітаміну Е, що блокують засвоєння заліза;
- хронічне отруєння свинцем;
- надмірне вживання лікарських препаратів, які знижують кислотність шлункового соку;
- інтенсивний ріст організму;
- порушення функцій щитоподібної залози;
- сильні кровотечі в разі травм та оперативних втручань.
Запас заліза необхідно постійно поповнювати для забезпечення злагодженої роботи внутрішніх органів та систем організму. Тривалий його дефіцит в організмі дитини зумовлює залізодефіцитну анемію. Це захворювання системи крові призводить до затримки психомоторного й когнітивного розвитку, зниження активності імунної системи. На думку лікарів, принаймні половина всіх випадків анемії в дітей дошкільного віку розвивається через дефіцит заліза.
У разі залізодефіцитної анемії дитина часто скаржиться на швидку стомлюваність, сонливість та дратівливість, миготіння мушок перед очима, головний біль, оніміння кінцівок. У дитини погіршується апетит або змінюються смакові уподобання: вона вживає речовини, які не мають харчової цінності, зокрема землю, пісок, крейду. Окрім того, симптомами дефіциту заліза в дітей є:
- бліда шкіра;
- задишка під час занять фізичною культурою;
- пришвидшене серцебиття;
- холодні долоні і ступні;
- ламкість нігтів;
- непритомність.
Для підвищення вмісту заліза в організмі дитини потрібно вводити в її раціон продукти харчування - джерела легкозасвоюваного заліза та лікарські препарати, що його містять. З раціону дитини, хворої на залізоде-фіцитну анемію, слід вилучити манну та рисову каші, макаронні вироби. Важливо також контролювати вживання нею продуктів харчування, що погіршують засвоєння заліза, - чаю, кавових напоїв.
Для профілактики залізодефіцитної анемії варто в раціон включити залізовмісні продукти, які б у дозах відповідно до віку дитини насичували її організм цим мікроелементом. Однак у разі розвитку залізодефіцитної анемії рекомендацій лікаря щодо харчування залізовмісними продуктами замало, додатково він призначає препарати заліза, адже з ними залізо із продуктів харчування всмоктується в рази швидше.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Добирати оптимальний лікарський препарат та його дозування має лікар-педіатр після ґрунтовного обстеження дитини.
Лікарські препарати, що містять залізо, вживають одразу після їжі. їх запивають питною водою з додаванням лимонного соку, соком смородини чорної, обліпихи або апельсинів. Це сприяє ліпшому засвоєнню заліза.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Дітям, які займаються спортом професійно, необхідно отримувати більше заліза.
Дефіцит цинку
Цинк бере активну участь в обміні білків, жирів, вуглеводів, нуклеїнових кислот, є складовою понад 300 металоферментів та генетичного апарату клітин. Незначне надходження цинку з їжею швидко призводить до його дефіциту. Адже запаси цього мікроелемента в організмі дитини вкрай малі. Дефіцит цинку також зумовлюють:
- нераціональне харчування;
- захворювання шлунково-кишкового тракту та печінки;
- порушення функцій щитоподібної залози;
- гельмінтози.
Основними симптомами дефіциту цинку в дітей є:
- погіршення короткочасної пам'яті та просторового мислення;
- зниження інтелектуальної функції;
- погане загоєння ран;
- ламкість нігтів;
- втрата апетиту, смакових відчуттів та нюху.
На нігтях з'являються білі плями. Це явище називається лейконіхією. Діти з дефіцитом цинку схильні до діареї, гострих респіраторних захворювань нижніх дихальних шляхів та затримки росту.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Діагноз «дефіцит цинку» ставлять у тому випадку, якщо вміст цього мікроелемента в сироватці крові становить менше 13 мкмоль/л.
Профілактику та лікування дефіциту цинку зазвичай здійснюють за допомогою лікарських препаратів, що його містять. Окрім того, збагачують раціон дитини м'ясом, рибою та молочними продуктами.
Дивні гастрономічні вподобання дитини лікарі пояснюють не лише психологічними проблемами дитини, а й дефіцитом макро- та мікроелементів. Медична сестра одразу має звернути увагу на таку харчову поведінку дитини, поінформувати про неї батьків та порекомендувати їм звернутися до лікаря-педіатра, аби запобігти серйозним проблемам зі здоров'ям у дитини.
Продукти харчування, що містять легкозасвоюване залізо:
- печінка яловича;
- м'ясо індички або кролика;
- яблука;
- персики;
- абрикоси;
- чорниці;
- горох;
- квасоля;
- вівсяна та гречана крупи;
- пшеничний та житній хліб;
- риба та морепродукти
Пам'ятка для батьків
Як привчити дитину не класти до рота все, що потрапляє під руку
- Не підіймайте та не їжте продукти харчування, що впали на підлогу, навіть якщо вони в обгортці. Ліпше викиньте їх у відро для сміття так, аби дитина це бачила.
- Регулярно протирайте іграшки дитини вологою мильною серветкою. Іграшки, які вона гризе, мийте з милом щодня.
- Не користуйтеся на очах у дитини зубною ниткою, зубочисткою, не розгризайте горіхи, не рвіть зубами упаковку, пакети тощо.
- Відучіть гризти нігті, олівці, ручки старшу дитину. Адже молодші діти завжди прагнуть усе повторювати за старшими.
- Робіть у квартирі вологе прибирання щодня, аби на підлозі не було крихт і залишків їжі. Прибирайте на кухні після кожного приготування і вживання їжі.
Матеріали використані з «Спеціалізованого журналу медична сестра дошкільного закладу» № 7 за 2016 рік