Сухі сніданки у дитячому харчуванні
Сніданок є важливою складовою оптимального режиму харчування дитини. Від того, чим вона снідає, залежить її здатність зосереджуватися, сприймати і запам'ятовувати інформацію. Після нічного сну мозок відчуває нестачу енергії, а головним її джерелом є глюкоза. Та це не означає, що дитині зранку необхідно давати солодощі. На столі мають бути продукти, які містять складні вуглеводи, що поступово розщеплюються та забезпечують стабільний рівень енергії. Вони містяться у м'ясі, бобових, виробах із борошна, овочах, фруктах і кашах, окрім манної. З огляду на це і формують меню в дошкільних навчальних закладах. Зокрема, традиційними для сніданку є такі страви:
- каші, здебільшого молочні, - вівсяна, гречана, рисова, пшоняна тощо;
- страви з яєць курячих - варене яйце, омлет;
- страви із сиру кисломолочного - сирники, запіканка, пудинг, суфле;
- бутерброди з маслом і сиром;
- гарячі напої - чай з лимоном або молоком, кавовий напій,
- какао.
Усім відомо з дитинства, що найкорисніший сніданок - це каша, зварена з натуральної цільної крупи. Але харчова промисловість постійно розвивається, і сьогодні ми бачимо на полицях магазинів упаковки із сухими сніданками. Із яскравих коробок на нас дивляться персонажі улюблених мультфільмів, які, усміхаючись, спокушають скуштувати цей продукт. Саме тому сухі сніданки все частіше з'являються на столах українських сімей.
Види
Нині в Україні чинні два державні стандарти виробництва сухих сніданків:
- ДСТУ 4634:2006 «Концентрати харчові. Сніданки сухі. Пластівці круп'яні. Загальні технічні умови», затверджений наказом Держспоживстандарту України від 04.07.2006 № 191 (далі - ДСТУ 4634:2006);
- ДСТУ 2903:2005 «Концентрати харчові. Сніданки сухі. Загальні технічні умови», затверджений наказом Держспоживстандарту України від 28.04.2005 № 101 (далі - ДСТУ 2903:2005).
Відповідно до зазначених нормативно-правових актів виокремлюють такі види сухих сніданків:
- пластівці;
- батончики;
- повітряні зерна;
- палички;
- подушечки;
- трубочки;
- фігурні вироби.
Усі види сухих сніданків виготовляють із зерен, крупи чи суміші крупів. Для приготування пластівців їх варять, розщеплюють та обсмажують, для приготування повітряних зерен, паличок, батончиків, подушечок, трубочок та фігурних виробів - оброблюють парою під високим тиском. Відтак отриманий продукт глазурують або наносять на нього різні харчові добавки. Технологія виготовлення подушечок передбачає уведення в оболонку начинки, а батончиків - додавання шоколаду, горіхів, ягід, шматочків фруктів, джему, меду тощо. Такі сухі сніданки повністю готові до вживання без додаткової кулінарної обробки.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Сухими сніданками часто помилково називають продукти харчування, які виготовляють за ДСТУ 1055:2006 «Крупи, що швидко розварюються. Технічні умови», затвердженим наказом Держспоживстандарту України від 15.08.2006 № 242, та мюслі, які в Україні виготовляють за технічними умовами виробника.
Склад та властивості
Готові сніданки, звісно, привабливіші на вигляд та приємніші на смак, ніж звичайна каша, проте вони не можуть бути повноцінним сніданком для дитини.
Технологія виробництва сухих сніданків передбачає потужну теплову обробку зерна, яка значно зменшує вміст у них корисних речовин. Тому часто сухі сніданки збагачують вітамінами РР, С та групи В, а також залізом. Утім штучні вітаміни та мікроелементи засвоюються організмом людини значно гірше, ніж природного походження.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Шкідливість пластівців зумовлена саме технологією їх виробництва: ретельна теплова обробка зерен «знищує» корисні речовини, а обсмаження збагачує продукт харчування жиром.
Також у сухих сніданках майже відсутня клітковина, необхідна організмові дитини. Саме тому вони погіршують роботу травної системи та можуть спричинити ожиріння. Італійські науковці стверджують, що діти, які щодня їдять пластівці, мають надмірну вагу.
Найменше клітковини містять повітряні зерна, палички, батончики, подушечки, трубочки та фігурні вироби. Адже для їх виробництва зазвичай використовують подрібнені зерна.
Сухі сніданки містять багато простих вуглеводів, що швидко засвоюються організмом дитини, заряджаючи його енергією. Однак вони швидко вичерпуються, і дитина знову хоче їсти.
Лікарі не радять регулярно годувати дітей сухими сніданками ще й через надмірний вміст у них цукру і солі. Зазвичай виробники зазначають на упаковці інформацію щодо наявності цих речовин у складі сухих сніданків, однак замовчують їх кількість.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Сухі сніданки містять до 55% цукру від загальної ваги продукту - так само, як у тістечках.
Сухі сніданки можуть містити акриламід - шкідливу для організму людини хімічну сполуку, що утворюється природно під час термічної обробки, зокрема обсмажування, крохмалистих продуктів харчування (кава, мигдаль, круп'яні пластівці, картопля, хліб тощо). На жаль, вміст акриламіду в продуктах харчування в Україні не контролюють.
Небезпечними для здоров'я дитини складовими сухих сніданків є також глутамат натрію (Е 621), що підсилює смак і аромат продуктів, та діоксид кремнію (Е 551), який запобігає їх грудкуванню й злежуванню. Більшість виробників часто зловживають такими харчовими добавками.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Слід уважно прочитати інформацію про склад продукту харчування, зазначену на упаковці. Якщо в складі зазначено наявність штучних барвників, замінників та ароматизаторів, то ліпше його не купувати.
Часто батьки через надмірну зайнятість купують доволі шкідливі сухі сніданки, не замислюючись над тим, чи правильно це. Уранці дитина має їсти теплу однорідну їжу, тому свіжозварена каша - найліпший варіант. Вона ситна і калорійна, містить у легкозасвоюваній формі поживні речовини, вітаміни, макро- та мікроелементи. Каша добре обволікає слизову оболонку шлунка і захищає її від агресивної дії шлункового соку.
Рекомендації для батьків
Які страви готувати дітям на сніданок
- Пам'ятайте, що основою сніданку мають бути каші або овочеві страви.
- Аби зробити кашу кориснішою та смачнішою, додайте до неї ягоди (свіжі або заморожені), шматочки фруктів або подрібнені горіхи й підсолодіть цукром або медом.
- Почастуйте дитину домашньою гранолою. )Гранола - це традиційна американська страва до сніданку або другого сніданку Вона схожа на мюслі, але набагато смачніша. її готують з розплющеної вівсяної крупи, іноді рису, горіхів, меду, запечених до хрумкого стану. Іноді до цієї суміші додають сухофрукти, зокрема ізюм та фініки. Аби отримати розсипчасту консистенцію, схожу на сухі сніданки, під час запікання усе періодично перемішують)
- Збагатіть сніданок стравами, що містять білок, зокрема з яєць курячих і сиру кисломолочного.
- Не давайте дитині натще груші та цитрусові. Груші містять багато клітковини, а цитрусові - кислоти, що подразнюють слизову оболонку шлунка.
- Цікаво оформіть страву. Наприклад, на тарілці з кашею за допомогою варення і кількох шматочків фруктів «намалюйте» смішну мордочку. Це зробить страву привабливішою і апетитнішою для дитини.
Матеріали використані з спеціалізованого журналу "Медична сестра дошкільного закладу" № 3 за 2017 рік