Фрази, яких варто уникати при розмові з дітьми

 

Маленькі діти дуже сприйнятливі до слів, і, якщо доросла людина багато чого пропускає повз вуха, не сприймаючи всерйоз, то в дитині від одного випадково кинутого слова може зародитися образа, сумнів, прикрість. Тому дуже важливо правильно вибирати висловлювання. Пропонуємо вашій увазі кілька популярних фраз, які так часто батьки говорять своїм дітям, не замислюючись про наслідки.

 

«Підростеш — дізнаєшся!»
 

Ця фраза з серії «Ти ще занадто малий», «Спочатку дорости», «Багато будеш знати, скоро постарієш» - ці фрази дорослі говорять не тому, що дитина насправді ще не готовий дізнатися правду, а тому, що дорослі просто не знаю, як правильно відповісти, які підібрати слова. Найпростіше відмахнутися черговою фразою, щоб дитина не приставав з питаннями. Якщо постійно відповідати дитині на питання подібними фразами, через деякий час дитина насправді перестане вас дошкуляти - але хіба це хороший результат?

Дітям властиво цікавість - вони дуже допитливі, цікавляться всім, що відбувається навколо них, особливо тим, що роблять і говорять його батьки.
Чим небезпечні подібні фрази? Діти сприймають слова буквально, а значить, дитина подумає наступне: «Щоб знати все, потрібно просто дорости до певного віку». Тобто головне не вчитися, студіювати книжки та енциклопедії, а просто «дорости до потрібного віку». У дитини складається міфічне уявлення про те, що дорослі люди всезнаючі, завдяки своєму віку.

Не соромтеся сказати дитині, що ви чогось не знаєте. Скажіть йому: «Який цікавий і складний питання ти задав, давай подумаємо разом чи підемо запитаємо у тата». Погортайте разом енциклопедії, пошукайте в Інтернеті. Ви не тільки підстьобне допитливість і потяг до знань, але ще й зблизитеся з дитиною.

 

«Інші діти в твоєму віці вже давно це вміють!»
 

Сюди також можна віднести фразу «У твоєму віці, я вже давно це робив (це знав)». Говорити дитині про свої досягнення або досягнення інших дітей непогано, але тільки не потрібно говорити це в ступеня переваги, не потрібно порівнювати себе або інших з дитиною, підкреслюючи, що він у чомусь відстає і не дотягує до інших. Потрібно ділитися не своїми регаліями, а своїм досвідом, щоб дитині хотілося наслідувати. Розкажіть чому, і як ви домоглися успіху. Скажіть йому: «Я теж робив багато помилок, у мене теж були падіння, я думав, що ніколи не довчити, і в мене не вистачить сил. Але я так сильно хотів домогтися успіху, що намагався незважаючи ні на що, і в результаті, у мене все вийшло».

 

«Ти що, глухий?»
 

Теж досить поширена фраза, коли мати або батько не можуть докликатись дитини, або він не слухається. Також можна сюди додати вирази типу «У тебе зовсім мізків немає?», «Твоя кімната схожа на свинарник!» І т.д. Батьки, звичайно ж, не вкладають нічого серйозного в цей вираз, це ж сарказм. Але сарказм у виховних цілях вкрай небезпечний засіб - він створює бар’єр нерозуміння між батьками і дитиною, він може образити дитину, так як він ще не в тому віці, щоб правильно сприймати сарказм. Для дитини подібні вирази звучать уїдливо і прикро.

Діти, які постійно чують подібні фрази, виростають замкнутими, тривожними, невпевненими у собі, а потім, в школі, починають також висміювати своїх товаришів, будують мстиві плани на кривдників і т.д.

 

«У тебе до цього немає здібностей»
 

Коли діти тільки починають чомусь вчитися - малювати, писати, грати на музичних інструментах і т.д., звичайно, у них все відразу не виходить, а щось не виходить зовсім. Це зовсім не означає, що потрібно говорити йому: «У кого ти такий безглуздий?», «У тебе абсолютно немає здібностей до музики», «Так, спортсмен з тебе ніякий!» І т.д. Батьки навіть не замислюються, наскільки руйнівними можуть бути подібні вирази. У дитини як мінімум розвивається комплекс неповноцінності, невпевненість у собі, низька самооцінка і т.д. Крім того, вони втрачають будь-яку тягу до знань і саморозвитку - вони ж безглузді, навіщо намагатися вчитися і розвиватися?

Ніколи не робіть оціночних зауважень - дитину можна або хвалити, або намагатися виправити недоліки і слабкі сторони, підганяючи віру в себе: «Нічого страшного, у тебе все вийде!», «Терпіння і труд — все перетруть!», «Сьогодні не вийшло, завтра обов’язково все вийде!».

 

«Як ти мені набрид!»
 

Виховання дітей - складний і тривалий процес. Звичайно, в якісь моменти діти доводять своїх батьків до сказу. Але емоції потрібно тримати при собі і тим більше подібні фрази. Ви ж ніколи не скажете подібного своєму колезі, начальнику, одному? Тоді з чого ви взяли, що подібне можна говорити дітям?

Часто батьки не помічають, що в такі моменти вони перетворюються на своїх батьків, забуваючи про те, як прикро і важко було чути подібне від них. Коли відчуваєте, що емоції переходять за край, згадайте про ці образах і спробуйте направити свої емоції в інше русло. Скажіть собі: «Я сильно розсерджена і засмучена, але це дуже скоро пройде, треба просто заспокоїтися». А після цього спокійним, але в той же час авторитетним тоном скажіть дитині, в чому його помилка: «Я сильно засмучена, що ти вдарив молодшу сестричку. Ніколи не можна кривдити слабких і беззахисних!».

 

Підводимо підсумок
 

Це лише мала частина чергових фраз, які батьки регулярно вимовляють, не замислюючись про наслідки. Якщо ви постараєтеся контролювати свої емоції і вираження з самих перших днів появи дитини, ви звикнете це робити постійно. Якщо ви зацікавлені, щоб ваша дитина виросла успішним, впевненим у собі і емоційно стійким, то намагайтеся розмовляти з ним з малих років як з особистістю, а не як з маленьким поки ще зовсім дурним істотою.