Поради щодо проколювання вух дівчаткам
Проколювання вух у наш час стало звичним явищем і нині вкрай рідко можна зустріти дівчинку без сережок. Діти прагнуть бути схожими на дорослих, тож зазвичай самі просять проколоти їм вуха. Батьки не заперечують, оскільки вважають, що носіння сережок ніколи не вийде з моди, до того ж із ними їхня донька виглядатиме ще гарнішою. Звісно, бажання дитини в цій справі має вирішальне значення, позаяк змушувати робити проколювання вух у жодному разі не можна. Окрім того, батьки мають знати, як зробити цю процедуру максимально комфортною, безболісною та безпечною для дитини.
Які сережки обрати
Раніше побутувала думка, що перші сережки обов'язково мають бути золотими чи срібними, оскільки ці метали рідше спричиняють запальні й алергійні реакції. Проте це не зовсім так. Золоті сережки доцільно одягати дитині одразу після проколювання вух лише в тому випадку, якщо це золото високої проби. Адже у сплаві золота 585 проби майже 50% мідних і нікелевих домішок. У дитини з алергією на нікель, що характеризується сильним запаленням і набряком, такі сережки можуть викликати тривале нагноєння рани. А от срібло, проникаючи в кров і лімфу, а також контактуючи з деякими дезінфекційними розчинами, якими обробляють місця проколів і самі сережки, здатне окислюватися й чорніти. До того ж утворюється оксид срібла, який перешкоджає загоєнню рани.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Фахівці радять до повного загоєння проколених вух носити спеціальні сережки з платини, хірургічної сталі, імплантаційного титану або політетрафторетилену (РТFЕ - тефлону). Ці матеріали найменш алергенні й доволі стійкі до зовнішніх впливів.
Слід звертати увагу й на те, щоб перші сережки дитини були невеликого розміру й легкими, без гострих елементів. Найліпше обрати «цвяшки» або невеликі півкільця, так звані підкови. Важливо, щоб застібка була міцною й сережка надійно трималася у вусі.
Після повного загоєння вух можна за бажанням змінити сережки. Однак нова прикраса також не має бути переобтяжена додатковим оздобленням, наприклад, підвісками, великими камінцями тощо, аби не деформувати мочки вух дитини.
Де і як проколювати вуха
Найважливіша умова проколювання вух — стерильність, тому й проводити цю процедуру слід у спеціалізованому медичному центрі, закладі охорони здоров'я або косметологічному салоні. Батькам доцільно переконатися в безпечності обраного закладу та кваліфікованості спеціалістів; поцікавитися, чи має заклад ліцензію на проведення такої діяльності.
Проколювання роблять лише одноразовими голками, упаковку з якими розкривають безпосередньо перед процедурою у присутності батьків. Спеціаліст має працювати в стерильних одноразових рукавичках, а перш ніж розпочати процедуру — продезінфікувати мочки вух дитини спиртовим розчином.
Зазвичай проколюють вуха спеціальним «пістолетом», що діє швидко й майже безболісно. Перевага такого інструмента полягає в тому, що він одразу вставляє сережку у вухо, тож до подразненої ділянки шкіри не потрібно буде знову торкатися руками, щоб закріпити прикрасу.
Утім «пістолети» для проколювання вух мають один недолік — видають різкий звук. Від несподіванки дитина може мимоволі смикнутися й місце проколювання зміниться. Альтернативою є одноразові безшумні «пістолети», але проколювання вух ними коштує дорожче. Для проведення процедури проколювання вух у «пістолет» закладають спеціальні сережки-«цвяшки», які не знімають до повного загоєння рани. Придбати їх можна безпосередньо в косметологічному салоні.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Під час проколювання вух за допомогою «пістолета» ризик занесення інфекції мінімальний. Адже перед кожним застосуванням його дезінфікують. Однак, з огляду на особливості конструкції цього інструмента, повної стерилізації досягти все ж неможливо. Тому за бажанням батьків можна скористатися одноразовим «пістолетом».
Які наслідки проколювання вуха в біологічно активній точці
Біологічно активні (акупунктурні} точки - це точки на поверхні тіла, які є «проекцією» нервових закінчень відповідних тканин і органів. На тілі людини майже 700 таких точок, вплив на них використовують у рефлексотерапії.
Акупунктурні точки мають малу площу - до 0,5 мм. Спеціаліст визначає місцезнаходження біологічно активної зони на вусі спеціальним щупом, враховуючи больову чутливість або електроопір шкіри. Для проколювання зазвичай обирають центр мочки вуха. Це пов'язано з тим, що вона не має хряща, і на ній зосереджено найменше біологічно активних точок, тож і проколювати її доволі легко.
Більшість рефлексотерапевтів стверджують: навіть якщо випадково проколоти вухо у біологічно активній точці, вона просто «закриється» та більше не реагуватиме на вплив зовнішніх подразників. Однак відомі випадки, коли після проколювання мочки вуха в людей поліпшувався чи погіршувався зір, виникала сльозотеча, різь в очах тощо. Саме тому в деяких медичних центрах проколювання здійснює лікар-рефлек-сотерапевт. Він має змогу кваліфіковано визначити найліпше місце для цього.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Автор акупунктурної карти вуха видатний французький лікар Поль Ножье (Paul Nogier) був категорично проти проколювання шкіри в біологічно активних точках. Адже це може призвести до погіршення роботи різних органів людини.
Коли проколювати вуха
Серед батьків побутує думка, що в ранньому віці діти значно легше переносять проколювання вух, швидше забувають про біль і не звертають уваги на сережки, не чіпають їх руками. Однак лікарі рекомендують проколювати вуха дитині у віці старше трьох років. Передусім тому, що приблизно до 2,5-3-х років повністю формується хрящова тканина та акупунктурна карта вуха. До того ж у цей період імунна система дитини вже достатньо сформована, щоб протистояти можливому проникненню в кров інфекції. Важливо й те, що в цьому віці дитина вже усвідомлює себе як самостійну особистість і може висловити власні відчуття; їй легко пояснити, чому не можна торкатися до вух і смикати сережки. Дитині раннього віку, на відміну від дошкільника, впродовж процедури складно всидіти нерухомо. А це заважає роботі фахівця й може призвести до травмування вуха.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Деякі сучасні дослідження свідчать, що проколювання мочок вух після досягнення дитиною 11-річного віку збільшує ризик розвитку келоїдних рубців на місці проколів.
Обираючи найліпший час для проколювання вух дитині, деякі батьки орієнтуються й на пору року. Одні вважають найліпшими періодами для цього весну й осінь, оскільки влітку є ризик інфікування ран під час ігор у пісочниці, купання у відкритих водоймах тощо, а взимку — травмування місця проколювання під час одягання светрів з вузькою чи тісною горловиною, шапок тощо. Інші ж батьки переконані, що найліпше проколювати вуха дитині саме взимку, оскільки тоді ризик виникнення інфекцій мінімальний. Медики ж радять узагалі не брати до уваги пору року й проколювати вуха тоді, коли дитина цілком здорова й емоційно готова до цього.
Кому протипоказане проколювання вух
Існують випадки, коли консультація лікаря-педіатра перед проколюванням вух є обов'язковою. Так, батькам доцільно звернутися до нього за порадою, якщо дитина має:
• серйозні хронічні захворювання, як-от цукровий діабет;
• захворювання крові;
• шкірні захворювання, як-от екзема, псоріаз тощо;
• схильність шкіри до утворення келоїдних рубців;
• погане загоєння ран;
• ослаблену імунну систему, наприклад, після тривалої хвороби;
• неврологічні розлади.
У разі наявності в дитини хоча б однієї із зазначених проблем зі здоров'ям лікар-педіатр може заборонити проколювати їй вуха або порадити батькам відкласти проведення цієї процедури до того часу, поки дитина повністю одужає.
Окрім цього, фахівці не рекомендують проколювати вуха дітям, які дуже налякані, збуджені, опираються і плачуть. За таких умов також доцільно прийти до косметологічного салону або закладу охорони здоров'я іншим разом, коли дитина сама того захоче й буде морально готова. У здорових дітей, які поводяться спокійно та впевнено, і сам процес проколювання вух, і загоєння ран в місцях проколювання зазвичай проходять без жодних проблем. Утім за потрапляння інфекції до рани можливе запалення та утворення гранульом — шкірних розростань, які відтак доведеться видаляти хірургічним способом.
Як доглядати за проколеними вуха
Рекомендації щодо догляду за проколеними вухами зазвичай надає лікар, який здійснював процедуру, безпосередньо в закладі охорони здоров'я або косметологічному салоні За потреби можна звернутися за порадою й до лікаря-педіатра особливо в разі запалення ран. Проте є загальні правила догляду яких мають дотримуватися всі. Медична сестра дошкільного закладу може ознайомити з ними батьків і вихователів.
Як бачимо, проколювання вух потребує певної підготовки з боку батьків. Завдання ж медичної сестри - надати їм необхідну інформацію, яка допомогла б уникнути можливих проблем зі здоров'ям дітей, пов'язаних із цією процедурою. Окрім того, у разі потреби чи на прохання батьків медична сестра дошкільні закладу може обробляти дезінфекційними розчинами мочки вух дитини під час її перебування в дошкільному закладі.
Пам'ятка для батьків
Як доглядати за проколеними вухами
- Перед проколюванням мочок вух необхідно помити голову дитині адже брудне волосся — один з чинників, що може призвести до запалення ран.
- Упродовж 4-6 тижнів після проколювання вух в жодному разі не можна знімати сережок, які лікар одягнув дитині під час процедури.
- Кілька тижнів після процедури волосся дитини ліпше зачісувати догори (наприклад, у хвостик}, аби зменшити ризик інфікування ран та травмувати вух. Із цією самою метою одяг бажано обирати із широкою горловиною.
- Протягом періоду загоєння ран потрібно частіше змінювати напірники на подушках. Для додаткової стерилізації рекомендовано прасувати їх з обох сторін.
- Після проколювання вух доцільно на місяць обмежити купання дитини у відкритих водоймах і басейнах загального користування, користування чужими рушниками та навіть мобільними телефонами.
- У багатьох косметологічних салонах на місця проколювання одразу наносять медичний клей. У такому разі в перші дні особливого догляду за ранами дитина не потребує. Коли ж клей природним шляхом зітреться, сережки й мочки вуха доцільно щодня протирати дезінфекційними розчинами.
- Якщо медичний клей не нанесли, потрібно кілька разів на день (3-4 рази), а також після кожного потрапляння води на рану протирати мочки вух і сережки розчинами мірамістину, хлоргексидину, спиртовою настоянкою календули чи іншими дезінфекційними розчинами, окрім спирту. Сережки при цьому прокручувати не потрібно. Варто повторювати процедуру до повного загоєння ран - як правило, це відбувається упродовж 2-3 тижнів.
- За появи сильного почервоніння й вираженого набряку ран, утворення гною, кровоточивості, інших невластивих організму реакцій слід негайно звернутися до лікаря-педіатра.
Чи має право адміністрація дошкільного навчального закладу забороняти дітям носити сережки?
Нормативно-правовими актами це питання не регламентовано. Однак у кожного дошкільного закладу є свій статут та чітко визначені правила внутрішнього розпорядку, у яких можуть бути окреслені правила носіння дітьми аксесуарів і прикрас, зазначені їх дозволені форми, які є безпечними. У разі якщо такі правила чітко не визначені, адміністрація може попередити батьків, що вихователь не несе відповідальності за безпечність і цілісність прикрас, які носить дитина.
Матеріали використані з спеціалізованого журналу "Медична сестра дошкільного закладу» № 6 за 2016 рік