З'їж яблучко, дитинко!
Яблука - це одні з найсмачніших і найпоширеніших фруктів. Батьківщиною яблук є Центральна Азія, де й досі можна знайти дикі яблуні.
Існує багато сортів цих плодів. Вони відрізняються за кольором, розміром і вагою. Так, бувають зелені, жовті, червоні, зелено-жовті та червоно-жовті яблука. їхня вага може коливатися від 70 г до 350 г. Ці фрукти можуть відрізнятися формою, ароматом і смаком плодів.
Які хімічний склад та енергетична цінність
Хімічний склад яблук залежить від сорту, умов вирощування й зберігання, ступеня зрілості та тривалості зберігання. Ці фрукти містять до 85% води, решта — білки, жири, вуглеводи, клітковина, пектинові речовини та органічні кислоти. Вміст вуглеводів, зокрема фруктози, глюкози і сахарози залежить від сорту яблук. Утім фруктози вони містять найбільше. Вона в 2,5 рази солодша за глюкозу і в 1,7 рази за сахарозу. Тому вживання фруктози дає змогу знизити споживання інших вуглеводів. Залежно від сорту яблука містять до 1,2 мг пектинів на 100 г. Найбільше їх у зрілих сирих та запечених плодах. Під час термічної кулінарної обробки пектинів у яблуках стає більше.
Серед органічних кислот домінує яблучна, значно менше лимонної, урсолової та хлорогенової кислот. Смак яблук залежить від співвідношення в них цукрів і органічних кислот. Найгармонійніший смак мають яблука, які містять значну кількість цих речовин. Тож що кисліше яблуко, то більше в ньому органічних кислот. Мочені яблука містять також молочну кислоту.
Яблуко - джерело вітамінів С, А, Е, РР та групи В. У молодих плодах вітамін С синтезується активно, тому вміст його в них може бути більшим, ніж у період збирання. Кількість вітаміну С в яблуках становить до 21,1 мг/100 г. Шкірка та тонкий шар м'якушу під нею містять найбільше вітамінів. До того ж яблука зимових сортів містять більше вітамінів, ніж літніх. Є у яблуках макро- та мікроелементи, як-от:
- калій;
- залізо;
- кобальт;
- йод;
- мідь.
Зелені яблука містять більше вітамінів, макро- та мікроелементів, червоні - цукрів.
Шкірка яблук містить флавоноїди й дубильні речовини. Саме останні зумовлюють терпкий смак яблук, зокрема дичок. Насіння містить до 15% ефірні олії та йод. Чотири-п'ять кісточок забезпечують добову потребу організму в цьому мікроелементі.
Насіння яблук містить отруйний глікозид - амигдалін. Утім не бійтеся вживати яблука, дізнавшись таку інформацію. Адже організм людини може переробити невеликі дози цієї речовини. Летальна доза амигдаліну становить 1 мг/кг ваги, а це — приблизно 200 яблучних насінин.
Хімічний склад та енергетичну цінність яблук визначено в додатку 11 до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої наказом МОН, МОЗ від 17.04.2006 № 298/227 (далі — Інструкція). Уміст у 100 г продукту: білків — 0,4 г, жирів — 0,4 г, вуглеводів — 10,4 г. Енергетична цінність яблук на 100 г продукту харчування становить 45 ккал. Калорійність сушених яблук у п'ять разів більша ніж свіжих. Хімічний склад свіжого яблука практично не змінюється навіть після тривалого зберігання.
Як впливає на здоров'я
Корисні властивості яблук пов'язані із пектинами та клітковиною. Вони адсорбують з кишківника солі важких металів, радіоактивні речовини, холестерин і токсини, та виводять їх з організму дитини. При цьому пектини та клітковина не порушують природної мікрофлори кишківника. Завдяки такому очищенню поліпшується периферійний кровообіг, зменшується ризик тромбоутворення в судинах та розвитку в майбутньому серцево-судинних захворювань.
Пектини є тим субстратом, на якому ростуть корисні кишкові бактерії, які виробляють вітаміни та зміцнюють імунітет.
Одне яблуко щодня зранку поліпшує роботу шлунково-кишкового тракту , а саме:
- посилює секрецію шлункового соку;
- регулює кислотність шлункового соку;пригнічує розвиток шкідливих мікроорганізмів у кишківнику;
- посилює перистальтику кишківника;
- допомагає засвоєнню білків і жирів.
Завдяки вмісту дубильних речовин яблука мають протизапальну і бактерицидну дію. Тому їх можна вживати з лікувальною метою в разі коліту й дизентерії. Однак за колітів плоди слід обчищати від шкірки, адже її грубу клітковину шлункові складно перетравлювати. Вона може спричиняти кольки й здуття живота. Корисними ці фрукти будуть і дітям із холециститом, оскільки мають легку жовчогінну дію.
У разі захворювань шлунково-кишкового тракту не варто зловживати яблуками кислих сортів. Адже вони містять більше органічних кислот, що подразнюють слизову оболонку шлунка та кишківника. Кислі яблука фахівці з харчування рекомендують давати дітям за зниженої кислотності шлункового соку.
Свіжі яблука корисні для зубів. Вони сприяють очищенню зубного нальоту, міжзубного простору, а відтак - запобігають розвитку карієсу. Окрім того, коли дитина жує тверде яблуко, його м'якуш масажує ясна. Такий своєрідний яблучний масаж зміцнює ясна та поліпшує їх кровообіг. Утім якщо дитина вживатиме яблука надміру, то органічні кислоти можуть зіпсувати зубну емаль.
Червоні яблука можуть зумовити в дитини алергію, навіть якщо ви обчистите шкірку. Проявами алергії на яблука є почервоніння, висипання та свербіння шкіри. Минає вона, якщо виключити плоди з раціону дитини. Місцеві зелені яблука зазвичай не спричиняють алергійних реакцій.
Найкорисніші свіжі яблука. їх бажано вживати зранку натще. Якщо з'їсти яблуко на десерт, воно бродитиме та зумовлюватиме здуття живота. Що більше яблуко зберігається, то менше в ньому вітамінів.