Цитрусові в раціоні дошкільників
Цитрусові - це не лише лимони, апельсини, мандарини, грейпфрути та лайми, які ми звикли бачити на полицях магазинів. у цієї різноколірної фруктової родини є багато гібридних видів. Деякі з них мають солодший м'якуш і тоншу шкірку.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Загалом у світі нараховують понад 60 видів цитрусових, але не всі з них використовують у їжу. Бергамот, наприклад, використовують як ароматизатор.
Хімічний склад та енергетична цінність
Хімічний склад цитрусових схожий. їхній м'якуш є джерелом білків, вуглеводів, органічних кислот, вітамінів, макро- та мікроелементів. Вміст вуглеводів, зокрема фруктози, глюкози та сахарози, у плодах залежить від виду цитрусових. У апельсинах та мандаринах переважає сахароза, у лимонах їх кількість майже однакова. В апельсинах виявили також галактозу.
Цитрусові містять найбільшу кількість пектину серед усієї плодово-ягідної сировини. їхні харчові волокна на 60-70% складаються з пектину. У зрілих плодах цитрусових крохмаль майже відсутній, оскільки під час дозрівання плодів він піддається ферментативному оцукрюванню і поступово зникає.
У більшості видів цитрусових серед органічних кислот домінує лимонна кислота. Вона сконцентрована у м'якуші плодів. У лимонах кількість лимонної кислоти становить до 8%. Значно менше її в апельсинах та мандаринах - 0,6-2%. На сьогодні в цитрусових виявлено 15 органічних кислот.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Завдяки високому вмісту органічних кислот цитрусові не містять нітратів.
Цитрусові містять вітаміни С, Е, Р, РР, групи В – В1 В2, В5, В6, В9, а також такі вітаміноподібні речовини, як інозитол. Окрім того, апельсини та мандарини містять вітамін А. При цьому апельсини вирізняються вмістом вітаміну Н, а мандарини - вітаміну В4. Зазвичай будь-який із перерахованих вітамінів має більшу концентрацію у шкірці, аніж у м'якуші.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! У апельсинах інозитолу та вітаміну В5 удвічі більше, вітаміну Е та вітаміну В1утричі більше, вітаміну РР у 5 разів більше, ніж у лимонах.
Вміст макро- та мікроелементів у всіх цитрусових майже однаковий. Вони містять, зокрема:
- калій;
- кальцій;
- фосфор;
- натрій;
- магній;
- залізо;
- цинк.
При цьому апельсини та лимони вирізняються вмістом сірки, хлору, бору та фтору, а мандарини селену. Серед усіх мінеральних речовин у цитрусових найбільше калію — 35-49%. Його концентрація залежить від місця вирощування плодів.
До складу цитрусових входять ефірні олії, фітонциди, глікозиди та похідні кумарину. Так, ефірні олії містяться переважно у шкірці плодів. Вона вкрита восковим нальотом, який складається з мірилового спирту, лінолевої, олеїнової, стеаринової і пальмітинової жирних кислот. Цитрусові - низькокалорійний продукт харчування завдяки незначному вмісту опіків, жирів та вуглеводів.
Корисні властивості
Корисні властивості цитрусових зумовлені їхнім хімічним складом Завдяки вмісту вітаміну С вони сприяють зміцненню імунної системи дитини, а отже - захищають її від дії несприятливих чинників довкілля вірусних та бактеріальних інфекцій. Учені довели, що щоденне вживання склянки мандаринового соку натще захистить від гострих респіраторних вірусних інфекцій, а після важких інфекційних захворювань сприятиме відновленню імунної системи.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Не можна вживати свіжі апельсини та мандарини або сік цих плодів натще тим, хто має підвищену кислотність шлункового соку.
Окрім того, цитрусові виводять з організму токсини, шлаки та солі важких металів, очищують та відновлюють печінку. Саме тому лікарі рекомендують вживати їх після тривалого лікування антибіотиками.
Лимони стимулюють вироблення шлункового соку та ензимів у шлунку, що сприяє засвоєнню організмом дитини кальцію й заліза. Також, незважаючи на значний вміст лимонної кислоти, лимони рекомендують вживати для зниження кислотності шлункового соку.
Розведений водою сік лимона є чудовим антисептиком. Саме тому його використовують для дезінфекції ротової порожнини та ротоглотки в разі стоматитів, ангіни та фарингіту.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Лимонна кислота негативно впливає на емаль зубів.
Ефірну олію лимона використовують як засіб для дезінфекції приміщення завдяки значному вмісту фітонцидів. При цьому запах лимона сприятливо впливає на працездатність мозку дитини.
Свіжі апельсини або сік з них вживають натще для поліпшення апетиту, активізації роботи шлунково-кишкового тракту. При цьому пектини, що містяться в апельсинах, потрапляючи до нижніх відділів кишківника, знижують рН середовища та зменшують бродіння.
Лікарі-гастроентерологи рекомендують вживати кілька скибочок апельсина разом із жирною їжею. Адже апельсини стимулюють виділення жовчі, а отже - сприяють ліпшому перетравлюванню жирної їжі. Завдяки значному вмісту інозиту апельсини запобігають атеросклерозу та ожирінню печінки, поліпшуючи жировий і холестериновий обміни. Ці цитрусові також розріджують кров.
Апельсини регулюють водно-сольовий баланс в організмі, зменшують набряки різного походження. Достатньо з'їдати один апельсин перед сном, аби вранці прокидатися без набряків і синців під очима.
Свіжий та тонізуючий аромат ефірної олії апельсинів значно поліпшить настрій дитини.
Мандарини, зокрема їхню шкірку, використовують у вигляді відварів та настоїв для лікування трахеїту, бронхіту та бронхіальної астми. Адже вони містять значну кількість сенефрину - амінокислоти, що пом'якшує кашель, зменшує набряк дихальних шляхів і сприяє очищенню їх від слизу.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! За підвищеної температури тіла мандариновий сік втамує спрагу та зменшить біль у суглобах і кістках.
Вживання мандаринів поліпшує роботу шлунково-кишкового тракту, зокрема у разі захворювань, що супроводжуються проносами, нормалізує випорожнення. Мандариновий сік є одним із природних засобів від гельмінтів. Окрім того, останні наукові дослідження в галузі гастроентерології свідчать, що регулярне вживання мандаринів допомагає відновити тканини печінки, пошкодженої внаслідок інфекційних захворювань.
У разі цукрового діабету рекомендують вживати відвар мандаринових шкірок, адже він сприяє зниженню рівня цукру в крові. Завдяки антибактеріальній та протигрибковій дії фітонцидів плоди мандаринів і сік з них підтримують здоров'я слизової оболонки ротової порожнини та шкіри.
Вдихання випарів ефірної олії мандаринів, так само як і апельсинів, поліпшує настрій.
Норми споживання
Свіжі фрукти є незамінною складовою дитячого харчування, тому дитина має щодня отримувати їх у достатній кількості. При цьому відповідно до Інструкції з організації харчування в дошкільних навчальних закладах, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров'я України від 17.04.2006 № 298/227 (далі — Інструкція), кількість цитрусових у відсотковому співвідношенні відповідно до інших свіжих фруктів та ягід у раціоні дошкільників має становити 10%.
Пам'ятка для батьків "Обираємо цитрусові"
Купуйте лише непошкоджені фрукти. Цитрусові мають бути чистими, без видимого бруду чи ґрунту, а також без сторонньої вологи на поверхні шкірки. Плоди із тріщинами, коричневими плямами, пліснявою, ушкоджені шкідниками, морожені є непридатними для вживання.
Принюхуйтеся до фруктів. їхній запах має бути приємно солодкуватим. Усі інші запахи свідчать про неправильне зберігання плодів.
Перевірте, аби плоди були пружними. Свіжі стиглі цитрусові швидко повертають форму після надавлювання на них.
Купуючи цитрусові, звертайте особливу увагу на колір їхньої шкірки. У мандаринів вона має бути однорідного якраво-помаранчевого кольору, з добре видимими порами, у апельсинів - насиченого помаранчевого, без вм'ятин, у лимона — яскраво-жовтого.
Зверніть увагу на форму мандарина, аби визначити, наскільки він солодкий. Якщо форма кругла - мандарин солодкий, а якщо, навпаки, приплюснута - кислий. Окрім того, злегка стисніть шкірку мандарина: якщо він стиглий, то з'являться крапельки соку.
Товщина шкірки на смак апельсинів не впливає. Утім плоди із товстою шкіркою бувають сухими. Якщо в апельсина є так званий пупок, то всередині плоду буде ще один маленький апельсин, а сам фрукт точно буде солодким і соковитим.
Відрізнити товстошкірий лимон від тонкошкірого легко: товстошкірі мають досить пухку шкірку, а тонкошкірі - гладку.
Вимагайте у продавця карантинний сертифікат і висновок санітарно-епідеміологічної експертизи, якщо у вас виникли сумніви щодо якості фруктів. Продавці повинні мати копії цих документів, завірені мокрими печатками підприємств оптової торгівлі.
Утримайтеся від купівлі цитрусових, якщо вони занадто дешеві. Це може свідчити про несвіжість фруктів або про їх контрабандне походження.
Не поспішайте споживати фрукти одразу після придбання, бо зовнішній вигляд може бути оманливим. Із метою збільшення строків їх зберігання плоди «купають» у розчині дифенілу - речовині з групи пестицидів. Саме з цієї причини перед вживанням цитрусові необхідно ошпарити окропом.
Матеріали використані з спеціалізованого журналу "Медична сестра дошкільного закладу" № 12 за 2016 рік